مراقبت های بعد از جراحی چانه + دکتر شاکری

دقت در رعایت مراقبت های بعد از جراحی چانه ، علاوه بر دریافت نتایج مطلوب ، منجر به جلوگیری از بروز عوارض ناشی از آن نیز می شود ؛ بنابراین باید ذکر کرد ، سهل انگاری در این رابطه ، سبب بروز عواقب جبران ناپذیر می گردد ؛ از این رو ، دکتر سلمان شاکری ، بهترین متخصص و جراح فک و صورت شیراز ، توصیه به دقت در رعایت نکات پس از جراحی چانه می کند.

مراقبت های بعد از جراحی چانه - دکتر شاکری

دوران نقاهت بعد از عمل چانه

دوران نقاهت عمل پروتز چانه در شیراز ، طولانی نبوده و افراد پس از گذشت مدت کوتاهی از انجام آن ، می توانند به انجام امور روزانه خود بپردازند ؛ لازم به ذکر است ، رعایت توصیه های پزشک سبب کاهش دوران نقاهت عمل چانه و بهبودی سریع تر می گردد. در ذیل ، به مهم ترین نکات پس از جراحی چانه ، اشاره شده است و افراد باید در رعایت آن ها بسیار دقت نمایند.

مراقبت های بعد از جراحی چانه

نحوه خوابیدن بعد از عمل چانه

افرادی که تحت عمل پروتز چانه در شیراز ، قرار گرفته اند ؛ باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به چانه ، خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابند.

ورم چانه بعد از عمل

بروز تورم و کبودی پس از عمل جراحی چانه ، مسئله ای طبیعی می باشد که رفع آن ، نیازمند رعایت یک سری نکات در دوره مراقبت های بعد از پروتز کردن چانه می باشد ؛ که در ذیل ، به آن ها اشاره شده است :

 • استفاده از کمپرس یخ
 • عدم استعمال دخانیات و خودداری از قرارگیری در معرض دود آن
 • عدم مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
 • حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی
 • جلوگیری از قرار گیری در معرض نور خورشید و گرما
 • و از این قبیل موارد

به منظور کسب آگاهی از اقدامات قبل از جراحی چانه نیز می توانید به مقاله مربوطه موجود در سایت مراجعه نمایید.

 

 

تغذیه بعد از جراحی پروتز چانه

 • توصیه می شود در روزهای ابتدایی بعد از انجام عمل پروتز چانه ، بیشتر از مایعات صاف شده و خنک استفاده نمایید.
 • از مصرف غذاها و نوشیدنی های داغ به مدت 6 الی 8 هفته در دوره مراقبت های بعد از جراحی چانه باید خودداری شود.
 • مصرف مواد غذایی ترد و سفت مثل هویج ، چیپس ، ذرت بود داده در این دوران توصیه نمی شود و می تواند موجب ایجاد آسیب جدی به نتیجه درمان شود.

شستشوی صورت بعد از پروتز چانه

در رابطه با مراقبت های بعد از پروتز چانه و شستشوی صورت لازم است بدانید که شما بعد از یک هفته می توانید صورت خود را بشویید و یا حمام کنید. در طی این مدت می توانید از دستمال مرطوب برای پاک کردن صورت خود به آرامی استفاده نمایید.

سایر نکات مراقبتی بعد از عمل پروتز چانه

 1. باید از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 2. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز نمایید.
 3. از دستکاری کردن و وارد کردن فشار به ناحیه چانه باید تا 6 هفته خودداری شود.
 4. از خم شدن و انجام فعالیت های سنگین در دوره مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه خودداری نمایید.
 5. توصیه می شود از صحبت کردن طولانی ، خندیدن ، خمیازه کشیدن پرهیز کنید ؛ چرا که حرکت بیش از اندازه دهان موجب تورم و ناراحتی و درد در ناحیه چانه می شود.
 6. لازم است در این دوره از مراقبت های بعد از جراحی چانه از نواحی برش ها و جای بخیه های خود به خوبی محافظت کنید ، داروهای آنتی بیوتیک را به موقع مصرف کنید تا زخم ها دچار آسیب و عفونت نشوند.
 7. بهتر است به کمک هیدروژن پر اکسید تا 4 بار در روز نواحی بخیه ها تمیز نمایید.
 8. توصیه می شود از تماس مستقیم با نور خورشید تا 6 هفته دوری کنید. حتما در هنگام خروج از منزل از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده نمایید ؛ چرا که نور مستقیم خورشید در ترمیم و بازسازی زخم ها اختلال ایجاد می کند.
 9. برای مسواک زدن و تمیز کردن دندان های خود توصیه می شود حتما از مسواک نرم و کوچک استفاده نمایید . رعایت بهداشت دهان و دندان ها از موارد مهم و موثر در پیشگیری از عفونت می باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سلمان شاکری

متخصص و جراح فک و صورت

نظرات

پیمایش به بالا