جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی نام علمی جراحی زیبایی گوش می باشد که از دو بخش ”  اتو  ” به معنای گوش و ” پلاستی ” به معنای زیبایی انجام می شود. در جراحی گوش ، ایراداتی  همچون ، بزرگی و برجسته بودن گوش ، افتادگی لاله گوش و غیره که در زیبایی چهره فرد تاثیر منفی گذاشته است ، بهبود می یابد. برای انجام جراحی گوش ، می توان بعد از 6 سالگی به بهترین جراح گوش شیراز مراجعه کرد. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر سلمان شاکری ، می توانید به بخش گالری تصاویر وب سایت ایشان و اینستاگرام شان مراجعه کنید.

جراحی زیبایی گوش - دکتر سلمان شاکری

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود ؟

عمل جراحی گوش ، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. برای جراحی گوش ، جراح گوش ابتدا یک برش کوچک پشت گوش جایی که چین های گوش وجود دارد ، ایجاد می کند و پس از آن ، غضروف و پوست اضافه را برداشته و در صورتی که نیاز باشد به گوش فرم داده می شود.

در حین جراحی زیبایی گوش ، تمامی مشکلات ظاهری برطرف می شود و پس از آن ، گوش در ناحیه مورد نظر فیکس شده و بخیه زده می شود ؛ مدت زمان جراحی گوش ، حدود 2 ساعت می باشد.

انجام جراحی زیبایی گوش چه مزایایی دارد ؟

 • باید بگوییم که جراحی گوش ، باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.
 • دوره نقاهت آن ، کوتاه می باشد.
 • برش هایی که در این جراحی ایجاد می شود ، قابل مشاهده نیست.

لزوم انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش در شیراز

دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی گوش یا اتوپلاستی مستلزم انتخاب یک جراح گوش مجرب و متبحر در شیراز همچون دکتر سلمان شاکری می باشد. اگر جراح گوش انتخاب شده از تخصص و مهارت لازم در زمینه جراحی گوش برخوردار نباشد ، ممکن است عوارضی در حین جراحی گوش برای فرد ایجاد شده یا نتیجه به دست آمده از آن مورد رضایت فرد نباشد.

در چه شرایطی به جراحی زیبایی گوش ترمیمی نیاز خواهیم داشت؟

 • دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که باعث نارضایتی شما از نتیجه جراحی زیبایی گوش اولیه شده و شما را به انجام اتوپلاستی ترمیمی ترغیب نماید. همین قضیه نشان دهنده اهمیت انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش می‌باشد و شامل موارد زیر می‌شود:
  اصلاح ناکافی گوش در جراحی اولیه/ عود مجدد برجستگی گوش
 •  نتایج زیبایی ضعیف و یا غیرقرینگی
 •  اتوپلاستی نامناسب: این اتفاق زمانی می‌افتد که بیمار تحت جراحی گوش برای به عقب بردن گوش‌های برآمده قرار می‌گیرد. در این شرایط ممکن است نتایج به دلیل عدم کاهش سایز گوش‌ها راضی کننده نباشد.
 •  اصلاح بیش از حد گوش‌های برآمده: این مشکل معمولاً در بخش میانی گوش‌ها به وجود می‌آید که به بدشکلی تلفن معروف است. در اکثر این موارد به بخشی از غضروف دنده برای ناحیه پشت گوش‌ها نیاز است تا بتوان مشکلات ناشی از اصلاح بیش از حد در جراحی اولیه را اصلاح کرد.
 • همچنین عفونت و از دست دادن غضروف باعث به وجود آمدن دفرمیتی زیادی می‌شود که البته این مورد نادر بوده و احتمال دارد برای بازسازی آن نیاز به غضروف دنده وجود داشته باشد.

 جراحی زیبایی گوش - دکتر شاکری

نحوه انتخاب بهترین جراح گوش در شیراز

افراد برای انتخاب جراح گوش باید معیارهایی را مد نظر قرار دهند که عبارتند از :

 • جراح گوش باید حفظ سلامت بیمار را بر مسائل مالی ارجح بداند.
 • از اصول ریاضی و زیبایی شناسی به طور کامل آگاه باشد.
 • بررسی ها و معاینات دقیق را بر روی بیمار انجام داده و آزمایشات و عکسبرداری های لازم را برای وی تجویز می نماید.
 • صبور و خوش برخورد بوده و مراحل جراحی گوش و اقدامات قبل و بعد از آن را به طور کامل برای فرد شرح می دهد.

برای انتخاب جراح گوش :

 • به جستجو در گوگل پرداخته و از آشنایان خود سوال کنید.
 • پس از تهیه یک لیست از اسامی جراحان گوش به مطب آن ها بروید.
 • در مورد سوابق آن ها تحقیق نموده و در رابطه با انتظارات خود از جراحی گوش با آن ها صحبت کنید.
 • از آن ها بخواهید تا نمونه کارهای شان را نشان شما دهند.

جراحی زیبایی گوش - دکتر سلمان شاکری

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 1. قبل از انجام جراحی زیبایی گوش ، بیمار باید آزمایشاتی را که پزشک برایش تجویز نموده است را به طور کامل انجام داده و نتیجه آن را برای بررسی های بیشتر به بهترین جراح گوش شیراز دکتر شاکری نشان دهد.
 2. به مدت دو هفته قبل از جراحی اتوپلاستی ، از مصرف داروهای رقیق کننده خون ، الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 3. به طور کلی ، الکل موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و احتمال خون ریزی را افزایش می دهد. دخانیات هم در اکسیژن رسانی به خون مشکل ایجاد می کند. مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین ، پروفن و غیره نیز موجب رقیق شدن خون شده و احتمال خون ریزی و بند نیامدن آن را افزایش می دهد.
 4. چنانچه قبل از جراحی گوش پزشک تشخیص داد که ملزم به مصرف دارویی هستید ، به طور مرتب از آن ها استفاده کنید.
 5. شب قبل از جراحی گوش ، استحمام کرده و شامی سبک میل کنید.
 6. به مدت ۸ ساعت قبل از جراحی گوش ، چیزی میل نکرده و ناشتا باشید.

جراحی زیبایی گوش - دکتر شاکری

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

 • بعد از انجام جراحی گوش ، داروهایی را که جراح گوش خوب دکتر شاکری در شیراز برای تان تجویز نموده را به طور مرتب استفاده کنید. همچنین از قطع کردن خودسرانه مصرف داروها خودداری نمایید.
 • بیمار هنگام استراحت و خوابیدن مراقب باشد که بر روی گوش نخوابد.
 • به مدت ۸ ساعت بعد از جراحی گوش ، غذای آبکی میل کنید.
 • به مدت دو هفته بعد از جراحی گوش از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکنید.
 • بعد از جراحی اتوپلاستی با دهان باز عطسه کنید.
 • جلسات معاینه را به طور مرتب بروید.
 • پس از جراحی زیبایی گوش ، داشتن احساس درد و بروز تورم و کبودی کاملا طبیعی بوده و امری نگران کننده نیست. شما می توانید برای کنترل درد خود از مسکن هایی که پزشک تجویز نموده ، استفاده کنید.
 • غالبا با گذشت سه تا پنج روز از جراحی زیبایی گوش ، می توانید انجام فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.
 • برای مدتی از رفتن به استخر ، شنا و شیرجه زدن خودداری نمایید.
 • تا جای ممکن از رفتن به محل های شلوغ  و پر رفت و آمد که امکان برخورد ضربه به گوش وجود دارد ، خودداری نمایید.
 • پس از جراحی گوش خود ، چنانچه با ترشحات خونی مواجه شدید ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

چرا بعضی گوش‌ها بیرون زده هستند؟

بیشتر دفرمیتی های مربوط به گوش مادرزادی هستند یعنی از زمان تولد شخص حضور دارند. مهم‌ترین علل بیرون زدگی گوش‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:
چین رشدنیافته آنتی هلیکال در گوش: ناحیه بیرونی گوش شما شکلی شبیه حرف سی در زبان انگلیسی دارد و داخل این بخش می‌توانید ناحیه‌ای را ببینید که شبیه حرف وای می‌باشد. قسمت پایینی این بخش وای شکل، آنتی هلیکس نام دارد.
غضروف بیش از حد در ناحیه صدفی: این ناحیه یک بخش کاسه مانند در گوش است که گوش‌هایتان را بیرون تر از سرتان قرار می‌دهد.
ترکیب هر دو مورد: هر دو مورد ذکر شده در بالا یعنی غضروف بیش از حد ناحیه صدفی و چین رشد نیافته آنتی هلیکال منجر به گوش‌های بیرون زده می‌شود.

جراحی زیبایی گوش - دکتر شاکری

کاندیدای مناسب برای انجام اتوپلاستی

به طور کلی تمام افرادی که بنا به هر دلیلی دارای گوش های بیرون زده ، غیر همسان یا بسیار بزرگ هستند ، کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند ؛ توجه داشته باشید که کودکان باید پس از 5 سالگی که رشد گوش آن ها به تکامل رسیده اقدام به این جراحی نمایند.

همچنین ، هر چه جراحی زیبایی گوش زود تر انجام شود ، نتایج مطلوب تری به دست می آید ؛ در واقع نتیجه ای که کودکان از این جراحی می گیرند ، در مقایسه با نتیجه ای که بزرگسالان کسب می کنند ، متفاوت و مطلوب تر می باشد. گر چه در بزرگسالان هم نتایج موفقیت آمیز خواهد بود.

آیا جراحی زیبایی گوش توسط بیمه پوشش داده می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر نیز ذکر شد هزینه جراحی زگوش به عوامل متعددی همچون دستمزد جراح، موقعیت مکانی جراحی و نوع جراحی انجام شده بستگی دارد. همچنین، علاوه بر هزینه‌های جراحی ممکن است مخارج اضافی دیگری نیز وجود داشته باشد؛ مثلاً هزینه‌های مرتبط با بیهوشی، داروهای تجویز شده و نوع مرکز درمانی و تجهیزات آن.
از آنجایی که اتوپلاستی معمولاً یک اتوپلاستی در نظر گرفته می‌شود، توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود و این یعنی شما باید هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت کنید. هرچند که برخی جراحان برنامه‌های خاصی برای نحوه پرداخت شما ارائه می‌دهند که می‌توانید در مورد آن طی جلسات اولیه مشاوره با ایشان صحبت کنید. با این حال در برخی شرایطی که جراحی گوش به حل یک مشکل پزشکی کمک کند، بیمه هزینه جراحی را پرداخت می‌نماید؛ بنابراین قبل از شروع فرایند حتماً با شرکت بیمه خود صحبت کنید تا از نحوه پوشش دهی آنها اطمینان حاصل کنید

هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر می باشد ؟

هزینه جراحی گوش با توجه به فاکتورهای مختلف ، متفاوت می شود.

سوالات متداول درباره جراحی زیبایی گوش

چه نوع از بیهوشی معمولا برای اتوپلاستی انجام می شود؟

در بسیاری از موارد در صورتی که قرار باشد جراحی در سنین پایین انجام شود از بیهوشی عمومی برای آنها استفاده می شود در صورتی که بی حسی موضعی را برای بزرگسالانی که قصد انجام اتوپلاستی دارند به کار می برند.

چه خطراتی بعد از جراحی گوش ممکن است اتفاق بیافتد؟

همه جراحی های زیبایی به همراه خود ریسک هایی را دارند و این مساله طبیعی است اما انجام جراحی اتوپلاستی توسط یک جراح با تجربه و کاربلد تا حدود بسیارزیادی از ریسک های احتمالی کم می کند و در این شرایط بسیار احتمال شکایات و عوارض پایین خواهد آمد.
تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است لخته خون را تجربه کنند. عفونت نیز ممکن است در برخی از موارد به وجود بیاید که البته نادر است.

آیا نتایج پس از عمل کاملا طبیعی می باشد ؟

بعد از جراحی زیبایی گوش معمولا نتیجه ی بدست آمده بسیار خوب و طبیعی می باشد البته این موضوع معمولا در صورتی که مراحل انتخاب جراح را طبق مراحلی که گفته شد انجام دهید اتفاق می افتد انتخاب یک جراح گوش خوب در شیراز را برای جراحی گوش فراموش نکنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سلمان شاکری

متخصص و جراح فک و صورت

نظرات

پیمایش به بالا