جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته از انواع جراحی درمانی بینی می باشد. یکی از شایع ترین انواع شکستگی صورت ، شکستگی بینی می باشد. شکستگی بینی بر اثر عوامل خارجی چون اصابت ضربه شدید ، تصادف ، مجادله و مواردی از این قبیل رخ خواهد داد.شکستگی بینی در جوانان با جا به جایی یا شکستگی استخوان همراه است، اما در افراد مسن تر ، امکان خرد شدن استخوان بینی وجود دارد. در صورتی که نیاز به جراحی بینی شکسته دارید می توانید به بهترین جراح بینی شیراز دکتر سلمان شاکری مراجعه کنید.

جراحی بینی شکسته - دکتر سلمان شاکری

انواع شکستگی بینی

شکستگی های بینی به دو دسته تقسیم شده است:

 1. شکستگی کناری : شکستگی کناری شایع ترین نوع شکستگی می باشد که بر اثر وارد شدن نیروی خارجی به کنار بینی رخ می دهد و موجب فرو رفتن یک سمت و برآمدگی در سمت دیگر بینی می شود.
 2. شکستگی روبرو : در این شکستگی ضربه شدید از بالا به صورت و بینی وارد می شود و پل بینی دچار فرو رفتگی خواهد شد و شکل ظاهری بینی کاملا تغییر می کند.

علائم شکستگی بینی

 • احساس درد شدید
 • کبودی بینی
 • ورم بینی
 • کبودی اطراف چشم
 • کج شدن بینی
 • خون دماغ شدن
 • اختلال در تنفس از راه بینی
 • چنانچه بینی شکسته باشد، به هنگام لمس بینی صدایی ناشی از شکستگی استخوان به گوش می رسد.

لازم به ذکر است در صورتی که دچار شکستگی بینی شدید، بلافاصله به متخصص و جراح و فک و صورت مراجعه نمایید. اگر شکستگی جزئی باشد، ترمیم بینی شکسته بدون جراحی امکان پذیر است ولی چنانچه چند هفته از شکستگی بگذرد تنها با جراحی بینی به روش باز قابل ترمیم می باشد.

تشخیص بینی شکسته

تشخیص شکستگی بینی با معاینه حضوری توسط جراح فک و صورت ، انجام می شود. پزشک به کمک یک چراغ قوه و ابزاری به نام اسپکولوم به معاینه بینی می پردازد. در این بررسی پزشک داخل بینی و نواحی اطراف آن را معاینه می کند.

در صورتی که ضربه وارده به بینی شدید باشد ، و آسیب زیادی به بینی و اطراف آن وارد شده باشد ، ممکن است پزشک برای بیمار آزمایش ایکس ری یا سی تی اسکن تجویز کند. این آزمایشات به پزشک امکان تشخیص کلیه آسیب ها به نواحی صورت و گردن ، و همچنین شکستگی استخوان های اطراف چشم ها و ستون فقرات گردنی ، را می دهند.

درمان شکستگی بینی بدون جراحی

اگر پزشک در معاینه بیمار ،تشخیص دهد که آسیب جدی به بینی بیمار وارد نشده ، و نیاز به عمل جراحی بینی شکسته نباشد ، یا بینی آسیب جزئی دیده باشد ، به کمک اقدامات زیر می توانید فرایند بهبود بینی را تسریع نمایید:

 • در یک یا دو روز اول به منظور کاهش درد و تورم بینی ، می توانید هر یک ساعت یک بار و هر بار به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد یا یخ پیچیده شده در کیسه یا دستمال ، استفاده کنید. دقت نماید که یخ به طور مستقیم با پوست بینی تماس نداشته باشد.
 • به منظور کاهش درد همچنین می توانید از داروهای مسکن ، با تجویز پزشک مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر خونریزی بینی ادامه داشت ، برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای جلوگیری از خونریزی در داخل بینی از یک گاز پانسمان نرم استفاده می کند. در مدت زمانی که پانسمان در درون بینی وجود دارد ، معمولا برای جلوگیری از بروز عفونت ، از دارو های آنتی بیوتیک استفاده می شود.
 • برای کاهش تورم می توانید در هنگام استراحت به کمک چند بالش ، سر را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.

روش های جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته به دو صورت انجام می شود:

جا انداختن بینی : این روش بدون نیاز به بیهوشی کامل و در مطب انجام می شود. جا انداختن بینی تنها زمانی انجام می شود که شکستگی جزئی باشد.

جراحی شکستگی بینی به روش باز : در این روش در ناحیه بین دو سوراخ بینی برش های کوچکی ایجاد خواهد شد و پس از جداسازی پوست از بافت بینی ، ترمیم بینی صورت می گیرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

 1. پس از جراحی شکستگی بینی ، نیاز به بستری نبوده و معمولا اکثر بیماران در همان شب ترخیص می شوند.
 2. پس از جراحی شکستگی بینی ، تقریبا به مدت یک هفته بر روی بینی ، گچ یا اسپلینت قرار داده می شود ؛ بیماران باید مراقب باشند که گچ یا اسپلینت بینی ، خیس نشود.
 3. بهتر است در دوران نقاهت عمل جراحی شکستگی بینی ، از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، پرهیز شده و مواد غذایی نرم و آبکی در رژیم غذایی بیمار قرار گیرد.
 4. بیماران پس از جراحی شکستگی بینی ، باید از خنده و گریه بیش از حد پرهیز کنند.
 5. افرادی که جراحی شکستگی بینی انجام داده اند ، پس از اتمام دوران نقاهت آن می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.
 6. استعمال سیگار و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل منجر به بروز اختلال در دوران نقاهت عمل بینی می شود ؛ از این رو بهتر است بیماران تا مدتی از مصرف این موارد خودداری نمایند.
 7. مصرف داروهای استروئیدی منجر به افزایش تورم و کبودی در افراد می شود ، بدین منظور از مصرف این داروها در دوران نقاهت عمل بینی اجتناب نمایید.
 8. افرادی که جراحی شکستگی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی از شستن سر و گردن خود به منظور جلوگیری از خیس شدن گچ یا اسپلینت بینی ، خودداری نمایند ؛ زمان مناسب جهت استحمام را از پزشک معالج خود جویا شوید.
 9. تا مدتی باید از فین کردن خودداری نمایید.
 10. با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 11. از خوابیدن بر روی پهلو و شکم خود خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابید ؛ بدین ترتیب از وارد شدن فشار به بینی و صورت جلوگیری خواهید کرد.

جراحی بینی شکسته - دکتر شاکری

هزینه عمل شکستگی بینی

هزینه جراحی بینی شکسته به فاکتور های متفاوتی بستگی دارد که پس از معاینه در جلسه مشاوره توسط جراح بینی مشخص خواهد شد.

آیا راهی برای جلوگیری از شکستگی بینی وجود دارد ؟

 • روشی قطع برای پیشگیری از از شکستگی بینی وجود ندارد برخرود با دیوار و سقوط بر روی زمین معمولا از عمده ترین دلایل شکستگی بینی به شمار می روند. پس با پوشیدن کفش مناسب و حواس جمع تر بودن از این موارد می توان پیشگیری کرد.
 • پوشیدن محافظ به هنگام انجام ورزش های رزمی یا پر برخورد را هرگز فراموش نکنید.
 • به هنگام رانندگی حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید .
 • در حال راندن دوچرخه ،موتورسیکلت و اسکیت حتما کلاه ایمنی بپوشید.

چه گروههای سنی بیشتر در معرض شکستگی بینی هستند؟

کودکان و سالخوردگان از جمله گروههای می باشند که بیش از دیگران در معرض شکستگی بینی قرار دارند زیرا زمین خوردگی معمولا در بین انها بسیار شایع است.
به همین دلیل باید مراقبت ها در این دو گروه سنی بیش از دیگر گروهها انجام شود.

ایا پس از اینکه جراحی بینی شکسته انجام می دهیم بینی به فرم اصلی خود باز می گردد ؟

در مواردی ممکن است بعد از درمان بینی شکسته شکل طبیعی خود را بازیابد اما مواردی هم وجود دارند که ممکن است در ان فرد فرم بینی خود را دوست نداشته باشد و نیاز به جراحی ترمیمی بینی برای رفع مشکلات ساختاری و تنفسی وجود داشته باشد.

جمع بندی

شکستگی بینی ممکن است برای خیلی از افراد اتفاق بیافتد در صورتی که این اتفاق برای شما نیز روی داد بهترین کار این است که سعی نکنید بینی را به فرم قبلی خود با فشار دادن بازگردانید زیرا این مساله شرایط درد و آسیب را حادتر می کند . حتما در صورتی که مطمئن هستید بینی شما دچار آسیب شده و شکسته است به پزشک مراجعه کنید تا مراقبت ها و درمانهای اولیه خیلی سریع برای شما انجام شوند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سلمان شاکری

متخصص و جراح فک و صورت

نظرات

پیمایش به بالا