جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : یکی از شایع ترین انواع شکستگی صورت ، شکستگی بینی می باشد. شکستگی بینی بر اثر عوامل خارجی چون اصابت ضربه شدید ، تصادف ، مجادله و مواردی از این قبیل رخ خواهد داد.

شکستگی بینی در جوانان با جا به جایی یا شکستگی استخوان همراه است، اما در افراد مسن تر ، امکان خرد شدن استخوان بینی وجود دارد.

انواع شکستگی بینی

شکستگی های بینی به دو دسته تقسیم شده است:

 1. شکستگی کناری : شکستگی کناری شایع ترین نوع شکستگی می باشد که بر اثر وارد شدن نیروی خارجی به کنار بینی رخ می دهد و موجب فرو رفتن یک سمت و برآمدگی در سمت دیگر بینی می شود.
 2. شکستگی روبرو : در این شکستگی ضربه شدید از بالا به صورت و بینی وارد می شود و پل بینی دچار فرو رفتگی خواهد شد و شکل ظاهری بینی کاملا تغییر می کند.

علائم شکستگی بینیجراحی بینی شکسته

 • احساس درد شدید
 • کبودی بینی
 • ورم بینی
 • کبودی اطراف چشم
 • کج شدن بینی
 • خون دماغ شدن
 • اختلال در تنفس از راه بینی
 • چنانچه بینی شکسته باشد، به هنگام لمس بینی صدایی ناشی از شکستگی استخوان به گوش می رسد.

لازم به ذکر است در صورتی که دچار شکستگی بینی شدید، بلافاصله به متخصص و جراح و فک و صورت مراجعه نمایید. اگر شکستگی جزئی باشد، ترمیم بینی شکسته بدون جراحی امکان پذیر است ولی چنانچه چند هفته از شکستگی بگذرد تنها با جراحی بینی به روش باز قابل ترمیم می باشد.

روش های جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته به دو صورت انجام می شود:

جا انداختن بینی : این روش بدون نیاز به بیهوشی کامل و در مطب انجام می شود. جا انداختن بینی تنها زمانی انجام می شود که شکستگی جزئی باشد.

جراحی بینی شکسته به روش باز : در این روش در ناحیه بین دو سوراخ بینی برش های کوچکی ایجاد خواهد شد و پس از جداسازی پوست از بافت بینی ، ترمیم بینی صورت می گیرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

 1. پس از جراحی بینی شکسته ، نیاز به بستری نبوده و معمولا اکثر بیماران در همان شب ترخیص می شوند.
 2. پس از جراحی بینی شکسته ، تقریبا به مدت یک هفته بر روی بینی ، گچ یا اسپلینت قرار داده می شود ؛ بیماران باید مراقب باشند که گچ یا اسپلینت بینی ، خیس نشود.
 3. بهتر است در دوران نقاهت عمل جراحی بینی شکسته ، از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، پرهیز شده و مواد غذایی نرم و آبکی در رژیم غذایی بیمار قرار گیرد.جراحی بینی شکسته
 4. بیماران پس از جراحی بینی شکسته ، باید از خنده و گریه بیش از حد پرهیز کنند.
 5. افرادی که جراحی بینی شکسته انجام داده اند ، پس از اتمام دوران نقاهت آن می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.
 6. استعمال سیگار و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل منجر به بروز اختلال در دوران نقاهت عمل بینی می شود ؛ از این رو بهتر است بیماران تا مدتی از مصرف این موارد خودداری نمایند.
 7. مصرف داروهای استروئیدی منجر به افزایش تورم و کبودی در افراد می شود ، بدین منظور از مصرف این داروها در دوران نقاهت عمل بینی اجتناب نمایید.
 8. افرادی که جراحی بینی شکسته انجام داده اند ، باید تا مدتی از شستن سر و گردن خود به منظور جلوگیری از خیس شدن گچ یا اسپلینت بینی ، خودداری نمایند ؛ زمان مناسب جهت استحمام را از پزشک معالج خود جویا شوید.
 9. تا مدتی باید از فین کردن خودداری نمایید.
 10. با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 11. از خوابیدن بر روی پهلو و شکم خود خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابید ؛ بدین ترتیب از وارد شدن فشار به بینی و صورت جلوگیری خواهید کرد.

هزینه عمل شکستگی بینی

هزینه جراحی بینی شکسته به فاکتور های متفاوتی بستگی دارد که پس از معاینه در جلسه مشاوره توسط جراح بینی مشخص خواهد شد.

 

Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram