جراحان بینی با توجه به میزان ضخامت پوست و استحکام اسکلت ، بینی را به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم کرده اند، در این مقاله می خواهیم به توضیح در ارتباط با جراحی بینی استخوانی بپردازیم. بینی استخوانی به بینی گفته می شود که پوست نازک و اسکلت محکم داشته باشد ، کسانی که دارای این نوع بینی هستند در جراحی زیبایی بینی می توانند مدل بینی فانتزی یا عروسکی ، مدل بینی طبیعی و غیره را انتخاب کنند و بهترین نتیجه را به دست آورند.

 

جراحی بینی استخوانی

جراح بینی در جراحی بینی استخوانی با حفظ عملکرد بینی ایرادات ذیل را برطرف می کند :

 1. قوز روی بینی
 2. انحراف بینی
 3. کجی بینی
 4. افتادگی نوک بینی
 5. بیش از اندازه بزرگ بودن بینی
 6. بزرگی سوراخ های بینی
 7. غیر قرینگی بینی

امروزه تکنیک های بسیار پیشرفته ای در جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین فرقی نمی کند که بینی شما استخوانی باشد یا گوشتی. در هر حالت، یک جراح خوب می تواند بینی شما را به بهترین شکل ممکن متناسب با صورت شما، شکل دهد.

انواع بینی

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی جراحی زیبایی بینی، نوع بینی می باشد که به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی بر حسب مقدار ضخامت پوست، تقسیم می شود.

جراحی بینی استخوانی

در بینی استخوانی، پوست بینی نازک تر است و چربی کمتری دارد. این نوع بینی در برابر آکنه ، مستعد نمی باشد. در این نوع بینی، غضروف بزرگتر و قوی تر است.

وقتی جراحی بینی استخوانی به دلیل وجود ناهنجاری های غضروف بینی انجام می شود، کار کردن بر روی بینی ، آسان تر است، چون این بینی ها دارای غضروف بیشتری می باشند که درمان آن ها راحت تر بوده و پزشک ، حجم بینی را کاهش داده و شکل را به صورت یک بینی بی عیب و نقص، فرم می دهد.

بینی های استخوانی به دلیل داشتن ویژگی هایی از قبیل پوست نازک و استخوان های قوی ، ایده آل ترین بینی برای جراحی محسوب می شوند و در اکثر مواقع، در این نوع بینی، نتایج خوبی از جراحی حاصل می شود.

بهترین روند برای جراحی بینی استخوانی چیست ؟

بهترین روش، برداشتن تنها آن بخشی از استخوان یا غضروف است که باعث بروز مشکلات تنفسی یا ناهماهنگی ظاهری می شود و بقیه اجزا را برای دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی و عملکرد تنفسی، دست نخورده باقی می گذارد.

یکی از مشخصه های اصلی که در جراحی بینی اهمیت زیادی دارد، توجه ویژه به عملکرد تنفسی علاوه بر ظاهر بینی می باشد.

جراحی زیبایی بینی استخوانی

کسانی که از بینی خود ناراضی هستند، به جراح بینی مراجعه می کنند. بینی این افراد در اثر عوامل ژنتیکی یا وراثتی، دارای قوز و برآمدگی می باشد. این ویژگی ها از مشخصه های بینی های استخوانی می باشند. در برخی موارد آسیب دیدگی، می تواند باعث ایجاد قوز شود که از نیمرخ قابل مشاهده می باشد.

جراحی بینی استخوانی

روند رینوپلاستی

در رینوپلاستی بینی استخوانی ، جراح بینی برای شکل دادن بینی ، غضروف و استخوان را بر می دارد. در ابتدا ، پزشک برش هایی را برای دستیابی به غضروف و استخوان ایجاد می کند و سپس قوز بینی را بر می دارد.

کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی استخوانی

برخی از افراد گمان می کنند همین که ظاهر بینی شان دچار ایراد باشد کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستند در صورتی که چنین نبوده و تنها افرادی که شرایط زیر را داشته باشند برای این جراحی زیبایی بینی مناسب می باشند :

افرادی که از نظر جسمی سالم هستند.

چنانچه فرد سابقه ابتلا به بیماری های مزمنی مثل لوپوس را داشته یا در حال حاضر به این بیماری ها مبتلا باشد ؛ برای جراحی بینی مناسب نیست زیرا ممکن است در حین جراحی دچار مشکل شده یا عوارضی بعد از آن گریبان گیر فرد شود که جبران پذیر نباشد.

افرادی که پوست بینی آن ها کیفیت خوبی دارد.

مهم ترین فاکتور در مطلوب بودن نتیجه جراحی بینی پوست آن است چنانچه پوست بیش از حد ضخیم بوده و چرب باشد ، نتیجه جراحی بینی چندان رضایت بخش نخواهد بود.

افرادی که کمال گرا نیستند.

افراد کمال طلب یا ایده آل گرا از هر کاری انتظار بهترین نتایج بدون کوچکترین نقصی را دارند و به دلیل اینکه جراحی موجب بهبود نسبی بینی شده و تضمین ایجاد یک بینی بی نقص مطلق را به افراد نمی دهد ، برای این دسته از افراد مناسب نیست.

افرادی که به مشکلات روحی دچار نیستند.

اشخاصی که از افسردگی رنج برده و با جراحی بینی به دنبال بهبود وضعیت روحی خود هستند، افرادی که به وسواس دچار بوده و به همین دلیل به طور مداوم در حال بررسی تقارن اعضای بدن خود هستند و اشخاصی که در اعضای بدن خود هیچ ایرادی ندارند اما به دلیل ابتلا به عارضه خود بد شکل پنداری مدام از خود ایراد می گیرند به هیچ عنوان کاندید خوبی برای جراحی بینی نیستند.

افرادی که توقع شبیه سازی ندارند.

برخی از اشخاص بدون توجه به حساس بودن بینی و محدودیت هایی که در فرم دهی آن وجود دارد از جراح بینی خود توقعات نامعقولی همچون جراحی بینی شبیه به یک عکس را دارند.

این افراد باید بدانند جراحی بینی مثل خیاطی یا مجسمه سازی نیست که با نشان دادن یک عکس عین همان را تحویل بگیرند.

جراحی بینی استخوانی

افرادی که به دخانیات و مصرف مشروبات الکلی اعتیاد ندارند.

مصرف مواد حاوی نیکوتین و الکل نتیجه جراحی بینی را تحت تاثیر قرار داده و در روند بهبود زخم، کبودی و تورم ناشی از جراحی بینی استخوانی اختلال ایجاد می کند لذا افراد در صورت مصرف این مواد باید قادر به کنار گذاشتن آن ها به مدت 2 هفته قبل از جراحی بینی باشند.

خانم هایی که باردار و شیرده نیستند.

انجام هرگونه جراحی زیبایی که ضرورتی برای انجام آن وجود نداشته باشد به هیچ عنوان در زمان بارداری و شیردهی به خانم ها توصیه نمی شود.

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود ؟

در جراحی زیبایی بینی استخوانی ، جراح بینی با توجه به مهارت و تجربه خود یکی از روش های جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته را انتخاب می کند.

 • جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز ، بهترین جراح بینی یک برش کوچک بر روی کلوملا ( تیغه بین سوراخ های بینی ) ایجاد می کند و پس از جدا کردن پوست از اسکلت بینی تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می کند.

در این روش جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی دید بهتری بر روی ایرادات موجود بر روی بینی داشته و احتمال بروز غیر قرینگی بسیار کم می باشد.

 • جراحی بینی بسته

در این روش جراحی زیبایی بینی هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و تمامی برش ها در داخل بینی زده می شود، در این روش میزان تورم و کبودی نسبت به روش باز کمتر بوده اما دسترسی به نوک بینی کمی دشوار می باشد.

عمل بینی استخوانی با لیزر

امروزه شاهد تبلیغات گسترده ای در خصوص کوچک کردن بینی بدون جراحی هستیم باید بگوییم که هنوز علم در حوزه لیزر آنقدر پیشرفت نکرده است که بتوان با لیزر تغییراتی در اسکلت بینی ایجاد کرد.

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر می باشد ؟

هزینه جراحی بینی استخوانی با توجه به پارامترهای بسیاری در هر فرد متغیر می باشد. به این نکته مهم توجه کنید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر جراح بینی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

جراحی بینی استخوانی

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 • بیمار در جلسه مشاوره ، باید انتظارات و خواسته های خود از جراحی بینی را به طور کامل برای جراح بینی تشریح نماید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص یا حساسیت های دارویی ، باید جراح بینی را مطلع نماید.
 • آزمایش هایی که جراح بینی تجویز می نماید را انجام دهد و نتایج آن ها را در روز عمل همراه خود داشته و در اختیار جراح بینی قرار دهد.
 • باید حداقل از 2 هفته قبل از عمل بینی داروهایی مانند آسپرین و بروفن را مصرف نکند ، چرا که این داروها خون را رقیق نموده و ریسک خونریزی در حین عمل را افزایش می دهند.
 • به منظور پیشگیری از ایجاد اختلال در خونرسانی باید از مصرف سیگار و مواد نیکوتین دار خودداری نماید.
 • بیمار باید شب قبل از عمل ، استحمام نماید.
 • شب قبل از عمل بیمار باید شام سبک میل نماید و به مدت 8 ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن خودداری کند.
 • در روز جراحی بینی ، بیمار باید ناشتا باشد و نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده به محل جراحی مراجعه نماید.
 • ضروری است بیمار حداقل به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشد.
 • خانم ها باید در روز عمل بدون آرایش باشند.
 • آقایان در روز عمل باید با ریش و سبیل اصلاح شده به محل جراحی مراجعه نمایند.
 • بیماران باید از به همراه داشتن زیورآلات در روز عمل خودداری نمایند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 • داروهایی که پزشک تجویز نموده را به طور مرتب و تا آخر مصرف نماید.
 • تا 48 ساعت پس از عمل جهت کاهش کبودی و تورم می توان از کمپرس سرد استفاده نمود.
 • تا چند هفته از رفتن به اماکن شلوغ باید خودداری شود.
 • از دستکاری کردن بینی باید پرهیز گردد.
 • انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین تا 6 هفته ممنوع می باشد.
 • در مواقع استراحت و خوابیدن بیمار باید به کمک دو بالش سعی کند بدن خود را بالاتر از حد معمول قرار دهد.
 • در هفته ابتدایی عمل ، مایعات و غذاهای نرم را در برنامه غذایی خود بگنجاند.
 • از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی مدت نیاز دارند ، خودداری کند.
 • جهت پیشگیری از تشدید تورم بینی مصرف نمک و سدیم را به حداقل برساند.
 • حداقل تا دو هفته از کشیدن سیگار و قرار گرفتن در مجاورت دود سیگار خودداری کند.

جراحی بینی استخوانی

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 • از فین کردن شدید ، خندیدن و صحبت کردن طولانی طی هفته اول پس از عمل اجتناب نماید.
 • هنگام عطسه کردن حتما با دهان باز این کار را انجام دهد.
 • در طول 2 تا 3 روز اول جراحی، به مدت 15 دقیقه در هر ساعت، از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • اسپلینت به مدت 1 هفته بر روی بینی شما خواهد بود، از خیس شدن آن در هنگام دوش گرفتن، خودداری کنید. آنتی بیوتیک ها، داروهای مسکن و کلیه داروهای تجویز شده توسط پزشک را طبق دستور مصرف کنید.
 • مقدار کافی مایعات مصرف کنید. مصرف آبمیوه، آب و نوشیدنی های ملایم، می تواند به رفع خشکی ناشی از نفس کشیدن از راه دهان، مفید می باشد.
 • دندان هایتان را با ملایمت با مسواک نرم تمیز کنید. سعی کنید لب بالا بیش از حد، به سمت بالا کشیده نشود.
 • در ماه اول، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید
 • بی حسی تجربه شده در نوک بینی و لب، در هفته اول، رفع می شود
 • در تمام جلسات فالوآپ پس از جراحی، طبق زمانبندی انجام شده شرکت کنید. این جلسات بمنظور کنترل پیشرفت بهبود بینی شما برگزار می شود.

لازم به ذکر است که رعایت مراقبت های بعد از عمل فرآیند بهبودی را سرعت بخشیده و در کسب نتیجه قابل قبول از جراحی بینی بسیار اثر گذار خواهد بود.