شکاف لب و کام

شکاف لب و کام یکی از نواقص مادرزادی است که در ناحیه دهان بروز می کند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توانیم در سنین نوزادی ، این اختلال مادرزادی را برطرف کنیم. این عارضه تا داخل سوراخ بینی امتداد دارد و علاوه بر دهان ، دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه این مقاله از دکتر سلمان شاکری ، بهترین متخصص و جراح فک و صورت در شیراز ، با این مشکل و راه درمان آن بیشتر آشنا شوید.

 

شکاف لب و کام - دکتر شاکری

 

 • شکاف کام چیست ؟

شکاف کام در اصل شیاری است که به طور مادرزادی در داخل دهان و خط میانی کام وجود دارد. شکاف کام شامل زبان کوچک ، نرم کام و سخت کام می شود. اگر کودکی به شکاف کام مبتلا باشد با رشد ناقص سقف دهان و مخلوط شدن فضای داخل دهان و خط میانی کام رو به رو خواهد شد.

 • شکاف لب چیست ؟

نقص مادرزادی که در لب بالا وجود را شکاف لب می گویند که حالت های متفاوتی دارد. شکاف لب می تواند به صورت یک تورفتگی کوچک در لب یا جدایی کامل لب مشاهده شود.

عدم درمان شکاف کام و لب چه عوارضی در پی دارد ؟

به دلیل اینکه این اختلال مادرزادی ، دهان و بینی را تحت تاثیر قرار می دهد عدم درمان می تواند منجربه بروز مشکلاتی چون :

 • منجربه بروز ناهنجاری های فکی و در نهایت بروز مشکلات تنفسی بشود.
 • بروز مشکلاتی در غذاخوردن.
 • ناهنجاری دستگاه تنفسی می تواند منجربه تجمع مایع در گوش میانی بشود که این امر با عفونت های گوش و کاهش شنوایی همراه است.
 • برای تلفظ کامل کلمات ، کودک نیاز به رشد کامل لب ها دارد در نتیجه شکاف لب و کام می تواند تلکم کودک را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • همچنین شکاف کام می تواند بر روی رشد دندان ها نیز تاثیر منفی داشته باشد.

به همین علت ، دکتر سلمان شاکری ، بهترین جراح صورت در شیراز توصیه می کند اگر کودک شما نیز مبتلا به شکاف کام و لب یا لب شکری می باشد ، بهتر است هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام نمایید.

چه درمانی برای این مشکل وجود دارد ؟

شکاف کام و لب باعث بروز اختلالات ظاهری در لب می شود و همین امر می تواند منجربه تمسخر یا نگاهای عجیب افراد دیگر شود . در چنین شرایطی فرد از حضور در اجتماع امتناع می کند و این مسئله می تواند آینده و روحیه او را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه به والدین توصیه می شود که در سنین کودکی اقدام به جراحی شکاف لب و کام کودک در شیراز نمایند تا از عوارض روحی آن در سنین بزرگسالی جلوگیری کنند. جراحی شکاف کام و لب تنها مختص به کودکان نمی باشد بلکه بزرگسالانی که در کودکی این عارضه خود را درمان نکرده اند نیز می توانند در سنین بزرگسالی اقدام به جراحی و درمان شکاف کام و لب خود نمایند.

علل به وجود آمدن این عارضه چیست ؟

عوامل محیطی : برخی عوامل محیطی مثل اعتیاد به سیگار و مشروبات الکلی ، تغذیه نا مناسب مادر در دوران بارداری و یا ابتلا مادر به بیماری دیابت ، کمبود اسید فولیک و ویتامین A ، مصرف برخی داروها در دوره بارداری ، مشکلات عصبی و استرس مادر در زمان بارداری موجب ایجاد شکاف کام می شود.

عوامل ژنتیکی : در برخی افراد که والدین و یا خویشاوندان به این نقص دچار بودند ، امکان بروز این مشکل وجود دارد. همچنین بارداری در سنین بالا نیز از دیگر علل ابتلا به شکاف لب و کام می باشد.

مراقبت های بعد از این عمل

 • لازم است از ناحیه عمل شده ، حفاظت و حمایت کنید.
 • حرکات کودک خود را کنترل نمایید.
 • با استفاده از فنجان و یا سرنگ به کودک خود غذا دهید.
 • لازم است مایعات صاف شده مصرف شود.
 • بعد از هر بار مصرف مواد غذایی ، با کمک یک پنبه آغشته به سرم شست و شو ، خط بخیه را تمیز نمایید.
 • از آنتی بیوتیک های تجویز شده روی خط بخیه استفاده کنید.
 • از وارد کردن ، قاشق ، دما سنج ، نی و غیره به دهان کودک خودداری کنید.

روش درمانی لب شکری و یا شکاف کام چیست و چه زمان باید برای درمان اقدام نمود ؟

تنها روش درمانی این نقص ، انجام عمل جراحی می باشد. انجام عمل شکاف لب و کام در شیراز ، بعد از 2.5 ماهگی کودک با در نظر گرفتن شرایط می توان شکاف لب را بست و در ماه دهم و تا قبل از یک سالگی این جراحی برای بسته شدن کام انجام می شود. لازم است عمل های ترمیمی و زیبایی زیادی انجام شود تا به لحاظ ظاهری و عملکردی کودک شبیه به هم سن و سالانش شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سلمان شاکری

متخصص و جراح فک و صورت

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا