جراح فک و صورت

جراح فک و صورت

افرادی که به دلایل مختلف ؛ مانند بیماری ، تصادف و غیره دچار مشکلاتی در فک و صورت خود شده اند ، یا قصد انجام جراحی های زیبایی صورت را دارند ، بهتر است برای به دست آوردن نتیجه ایده آل ، به بهترین جراح فک و صورت مراجعه کنند.

در واقع کسانی که نزد جراح فک و صورت می روند ، ممکن است با هدف زیباسازی ، درمان یا هر دو  این کار را انجام دهند.

فک برخی افراد ، جلوتر یا عقب تر از حد معمول است که در این صورت ، علاوه بر ایجاد ظاهری زشت ، فرآیند جویدن را نیز برای بیمار با اختلال مواجه می کند. گاهی در اثر ضربه و تصادف ، فک دچار شکستگی می گردد ؛ در چنین شرایطی نیز با کمک جراح فک و صورت ، می توان مشکل به وجود آمده را برطرف نمود.

در ادامه راه های پیدا کردن بهترین جراح فک و صورت در شیراز را توضیح می دهیم :جراح فک و صورت

 1. برای انتخاب جراح فک و صورت ماهر ، می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل کلمه بهترین جراح فک و صورت شیراز را جستجو نمایید.
 2. پس از تهیه لیستی از بهترین جراحان فک و صورت ، در شهر خود درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 3. در جلسه مشاوره ، مشکلات و انتظارات خود را از انجام جراحی زیبایی فک به جراح مورد نظر خود بگویید تا به درستی شما را راهنمایی نماید.
 4. برای اطمینان از انتخاب جراح زیبای فک و صورت مورد نظر ، می توانید نمونه کارهای او را مشاهده کنید.
 5. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر سلمان شاکری ، می توانید به گالری تصاویر وب سایت یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

ویژگی های یک جراح فک و صورت خوب

 • یک جراح زیبایی فک و صورت ، باید سلامت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد و صرفا به فکر منافع شخصی خود نباشد.
 • در صورتی که بیمار ، قصد انجام جراحی های زیبایی صورت را دارد به درستی او را راهنمایی کند و با توجه به آناتومی صورت او بهترین مدل را به او پیشنهاد دهد.
 • متخصص و جراح فک و صـورت ، در صورتی که بیمار انتظارات نامعقولی از انجام جراحی زیبایی صورت داشت ؛ باید او را متقاعد نماید و در صورتی که بیمار متقاعد نشد ، از انجام جراحی او بپرهیزد.
 • صبور باشد و تمامی نکات مربوط به مراقبت های قبل و بعد از آن را به بیمار توضیح دهد و از بیمار بخواهد ، برای به دست آوردن نتیجه ایده آل ، آن ها را رعایت کند.

خدماتی که یک جراح فک و صورت ارائه می کند :

 1. درمان ضایعات پاتولوژی فک و صورت
 2. جراحی زیبایی فک
 3. جراحی زیبایی پلک
 4. جراحی زیبایی بینی
 5. جراحی زیبایی گوش
 6. جراحی ایمپلنت دندان و پروتز گونه و چانه
 7. لیفت صورت ، پیشانی و ابرو
 8. درمان شکستگی های استخوان صورت
 9. زاویه سازی صورت
 10. تزریق ژل ، بوتاکس و چربی
 11. جوانسازی صورت
 12. و غیره

درباره هر یک از موارد فوق ، مقاله جامعی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه کنید و در صورت داشتن سوال از طریق وب سایت یا اینستاگرام سوالات خود را از دکتر سلمان شاکری ، پرسیده و پاسخ آن را دریافت کنید.

 هدف از جراحی فک

امروزه جراحی فک ، به عنوان یکی از نوین ترین جراحی ‌ها در زمینه زیبایی محسوب می شود و آمار طرفداران آن به طور چشمگیری درحال افزایش است.

در حقیقت جراحی فک ، بین فک فوقانی و فک تحتانی هماهنگی ایجاد کرده و بدین ترتیب عدم تعادل بین استخوان ‌های فک و صورت را به خوبی مرتفع می نماید.

نحوه انجام جراحی فکجراح فک و صورت

یک جراحی فک موفقیت آمیز ، مستلزم همکاری با متخصص ارتودنسی می باشد ، به نحوی که عموما آمادگی جهت انجام جراحی فک نیازمند یک مرحله ارتودنسی در یک دوره 9 الی 14 ماهه می باشد.

لازم به ذکر است که قبل از جراحی فک ، نباید ابزارهای ارتودنسی برداشته شوند ، چرا که می توانند در حین فرآیند جراحی فک بسیار کمک کننده باشند.

ضمنا پس از جراحی ، مجددا نیاز به یک دوره ارتودنسی می باشد که البته دوره آن در هر فرد متفاوت خواهد بود.

برای انجام جراحی فک در ابتدا به منظور تعیین میزان و همچنین جهت تغییر فک از سر و صورت بیمار رادیوگرافی صورت می گیرد.

سپس جراحی فک ، به صورت نمادین و شبیه سازی شده بر روی یک نمونه انجام شده و پس از کسب نتیجه اقدام به انجام جراحی اصلی ، صورت خواهد گرفت.

عمل جراحی فک در بیمارستان ، انجام می گیرد و پس از آن باید بیمار به مدت 1 روز در بیمارستان بستری گردد.

انواع جراحی فک و صورت

 • جراحی داخل دهانی کوچک یا به عبارتی مینوز
 • جراحی دهان ، فک ، صورت ، گردن و جمجمه
 • جراحی عیوب مادرزادی و اکتسابی مانند شکاف کام و لب
 • جراحی مرتبط با عفونت های ناحیه فک و صورت
 • جراحی آسیب های تروماتیک
 • کشیدن دندانی که در محل دشواری قرار گرفته است.
 • جراحی زیبایی و ترمیمی فک ، صورت ، جمجمه و گردن
 • جراحی کیست ها و تومورهای خوش خیم و بدخیم موجود در ناحیه فک وصورت

چه افرادی نیاز به جراحی فک و صورت دارند ؟

 1. افرادی که نمی توانند به راحتی لب های شان را بر روی هم بیاورند.
 2. افرادی که دچار دردهای مزمن در هر دو فک یا دردهای مزمن در مفاصل فک هستند.
 3. افرادی که در هنگام بستن دهان ، مابین دندان های فک بالا و پایین آن ها فاصله وجود دارد.
 4. افرادی که به فک و صورت شان آسیب یا ضربه وارد شده است.
 5. افرادی که به صورت غیرارادی از طریق دهان تنفس می کنند.
 6. افرادی که دچار بیرون زدگی فک هستند.
 7. افرادی که دارای تومورهای فکی می باشند.
 8. افرادی که صورت آن ها از نمای روبرو و نیمرخ تقارن ندارد.
 9. افرادی که در جویدن و بلع غذا دچار مشکل هستند.
 10. افرادی که درگیر عقب رفتگی چانه و فک پایین می باشند.
 11. افرادی که دچار سایش بیش از حد دندان ها هستند.
 12. افرادی که به دلیل تنفس با دهان باز در هنگام خواب دچار خشکی دهان می شوند.

اصلاح جلو آمدگی و عقب رفتگی فک پایینجراح فک و صورت

جراحی فک پایین یا استئوتومی فک پایین ، برای کسانی که فک پایینی آن ها دچار جلو آمدگی یا عقب رفتگی می باشد ، انجام می پذیرد.

برای رفع مشکل جلو آمدگی فک پایین ، استخوان موجود در عقب فک را از بخش جلویی جدا کرده و اصلاح می کنند ؛ طی این عمل ، ناحیه ای که دندان ها بر روی آن سوار است ، به سمت عقب کشیده شده و با فک بالا همتراز می شود.

درمان عقب رفتگی فک پایین ، بدین شکل است که استخوان ناحیه پایین فک از پایه آن منفک شده و قسمتی که محل قرارگیری دندان ها می باشد به سمت جلو هدایت می گردد ؛ با انجام این کار فک بیمار در وضعیت سالم و متناسب قرار می گیرد.

استئوتومی فک بالا

چنانچه اندازه فک بالا از حد نرمال بلندتر یا کوتاه تر باشد ، جراحی فک بالا پیشنهاد می شود ؛ برای انجام جراحی فک بالا ، ابتدا باید به کمک تصویر برداری ، وضعیت و جایگاه قرارگیری فک بررسی شده و سپس جراح فک ، با ایجاد برش بر روی لثه ، فک بالا را توسط اره مخصوص می برد ؛ تا بتواند فک را تحت کنترل خود بشکند ؛ در این هنگام ، فک باید در قسمتی که از قبل تعیین شده است ، قرار بگیرد ؛ بنابراین توسط یک قطعه کوچک پلاستیکی به دندان ها وصل می گردد ، تا محل جدید فک معین شود ؛ اکنون به کمک صفحات فلزی کوچک و پیچ های مخصوص که از جنس تیتانیوم می باشند و برای بدن هیچ گونه ضرری ندارند ، در جای جدید محکم می شوند.

فرآیند بهبودی بعد از جراحی فک

امروزه با استفاده از تکنیک های مدرن در جراحی فک و صورت جهت ثابت نگه داشتن فک بعد از جراحی ، بیماران به سهولت می توانند بلافاصله پس از عمل ، فعالیت های متداول فکین ( هر دو فک ) از قبیل تکلم ، سرفه ، خمیازه . غیره را آغاز نمایند.

البته بیماران باید توجه داشته باشند که بعد از جراحی فک ، باید یک رژیم سبک غذایی را رعایت نمایند ؛ بدین نحو که غذاهایی نرم مانند سوپ ، پوره سیب زمینی و غیره میل نمایند.

طول دوره رعایت رژیم غذایی پس از عمل جراحی فک ، تا زمان بهبود و ترمیم استخوان های فک می باشد که معمولا 6 هفته به طول می انجامد.

در خاتمه ، باید اشاره نماییم که خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه ها ؛ از جمله جراحی فک و صورت ، پس از جراحی فک ، جای زخم یا اسکار بر روی دهان باقی نخواهد ماند.

مزایای جراحی فک و صورت

مهمترین مزیت جراحی فک ، این است که موجب می گردد ، دندان ها و فک بیمار در وضعیت مطلوب و مناسب قرار گرفته و عملکرد آن متعادل شود. همچنین ، علاوه بر بهبود و سالم شدن عملکرد دهان و دندان ، ظاهری زیبا و متناسب برای فرد ایجاد می کند و بدین ترتیب سبب بالا رفتن اعتماد به نفس وی نیز می شود.

مراقبت های بعد از جراحی فک

در ذیل ، به برخی از مهم ترین نکات بعد از جراحی فک ، به منظور دریافت بهترین نتایج از آن ، اشاره شده است ؛ بنابراین به دقت ، این موارد را مطالعه کرده و به هیچ عنوان در رعایت آن ها ، سهل انگاری نکنید.

 • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، سبب تاخیر در بهبودی افراد می شود ؛ به همین علت ، کسانی که تحت عمل جراحی فک قرار گرفته اند ، تا مدتی از مصرف این موارد منع می گردند.جراح فک و صورت
 • مصرف برخی از داروها ؛ از جمله آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد در دوران نقاهت جراحی فک ، منجر به افزایش احتمال خونریزی بیمار می گردد ؛ از این رو ، تا بهبودی کامل باید از مصرف این موارد خودداری شود.
 • پیش از مصرف مسکن ، به منظور تسکین درد با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
 • پس از اتمام دوران نقاهت عمل فک ، می توانید به انجام امور روزانه خود بپردازید ؛ اما همچنان باید تا مدتی ، از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید.
 • بروز تورم و کبودی پس از عمل فک ، مسئله ای طبیعی می باشد ؛ که با استفاده از کمپرس یخ ، می توان سبب تسریع در بهبودی آن شد.
 • از نوشیدن مایعات با استفاده از نی ، خودداری نمایید.
 • در دوران نقاهت جراحی فک ، باید از خوابیدن و استراحت بر روی پهلو و شکم خود خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابید.
 • در روزهای ابتدایی پس از جراحی فک ، مایعات را در رژیم غذایی خود قرار داده و به مرور مواد غذایی سفت تر را جایگزین نمایید.
 • نمک و ادویه را در دوران نقاهت عمل فک ، از رژیم غذایی خود حذف یا تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک پایین یا هزینه جراحی فک بالا یا هر دو ، تنها در صورتی که بیمار تحت معاینه حضوری قرار بگیر امکان پذیر است ؛ چنانچه نیاز به جراحی فک دارید ، پس از یافتن یک جراح ماهر و قابل اعتماد ، به مطب او مراجعه نموده و پس از مشاوره از هزینه نهایی مطلع گردید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر سلمان شاکری

متخصص و جراح فک و صورت

نظرات

پیمایش به بالا